Najbardziej popularne atrakcje turystyczne Dubrownika

Atrakcje turystyczne
'The walled city of Dubrovnik, Croatia' - Dubrownik
'The walled city of Dubrovnik, Croatia' Sorin Colac / Shutterstock

Chociaż Dubrownik jest niewielkim miastem zamieszkiwanym zaledwie przez około 40 tysięcy osób, można w nim znaleźć wiele miejsc wartych zwiedzenia. Wiele z nich, ze względu na ogromną wartość historyczną i kulturową, objętych jest patronatem UNESCO, przez co rozpoznawalne są na całym świecie.

Stare Miasto samo w sobie jest pomnikiem składającym się niemalże wyłącznie z budynków o znaczeniu historycznym. Część budowli powstała we wczesnym średniowieczu. Reprezentują także one architekturę romańską, renesansową i barokową.

Kościół św. Błażeja, patrona miasta Dubrovnik, jest pięknym obiektem sakralnym. Wzniesiony został na początku XVIII wieku przez mistrzów weneckich. Bogaty styl barokowy oraz znajdująca się tu srebrna statua św. Błażeja sprawiają, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Dubrownika.

Dubrovnik, Croatia
'Dubrovnik, Croatia' - Attribution: Nigel\'s Europe

Katedra Dubrownika jest monumentalnym kościołem barokowym. Została wzniesiona w XVIII wieku w miejscu dawnej katedry romańskiej, zniszczonej podczas silnego trzęsienia ziemi w 1667 roku. Jej wnętrze zdobi wiele cennych obrazów i relikwii. Katedra jest również ważnym obiektem archeologicznym zawierającym cenne pozostałości budowli sakralnych, pochodzących z VII wieku.

Prawdopodobnie najbardziej znaną częścią starówki w Dubrowniku jest Stradun, główna ulica, która dzieli Stare Miasto na dwie części: północną i południową. Jest to bardzo uczęszczana i zapewne najpiękniejsza ulica miasta, będąca jednocześnie popularnym miejscem spotkań, festiwali i wydarzeń kulturalnych. Ulica Stradun jest otoczona licznymi zabytkami i pomnikami, z których można wyróżnić pokaźną fontannę Onofrio, miejską dzwonnicę, słynny Pałac Sponza oraz kolumnę Orlando.

The Old City
'The Old City' - Attribution: Glen Scarborough

Najokazalszymi atrakcjami turystycznymi Dubrownika są niewątpliwie mury otaczające miasto oraz liczne fortece. Wspaniałe mury obronne otaczają stare centrum miasta i są zarazem jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego typu w Europie. Mury te rozciągają się na długość prawie 2 km i składają się z pięciu pięknych fortów, z których najbardziej znanym jest Lovrjenac. Mury miejskie odgrywały istotną rolę w obronie Republiki Raguzy od XIII wieku i jeszcze nigdy, nawet w czasach nowożytnych, nie zawiodły obrońców miasta.

Dubrovnik City Walls
'Dubrovnik City Walls' - Attribution: Glen Scarborough

Na północ od Dubrownika wznosi się góra Srđ z zabytkowym fortem Imperialnym wybudowanym w XIX wieku podczas oblężenia miasta przez Napoleona. Obecnie w forcie znajduje się muzeum, z którego rozciąga się niesamowity widok na Dubrownik i okolice.

W Dubrowniku można znaleźć liczne stare uliczki i place z bezcennymi skarbami historycznymi i artystycznymi. Spacer ulicami miasta stanowi ekscytującą wędrówkę poprzez mroczne czasy średniowieczne, renesansowy rozkwit oraz epokę krzykliwego baroku francuskiego. Znajduje się tutaj wiele atrakcji turystycznych takich jak: stary klasztor franciszkański, Lazaretto i port Starego miasta. Naprawdę warto zobaczyć wspomniane miejsca i dowiedzieć się więcej na ich temat.