Spacer ulicami Starego miasta

Stare miasto w Dubrowniku
'Strada of Dubrovnik. The Strada is the main shopping street and gathering area in the city of Dubrovnik in Croatia.  Main street by early morning.' - Dubrownik
'Strada of Dubrovnik. The Strada is the main shopping street and gathering area in the city of Dubrovnik in Croatia. Main street by early morning.' Katarzyna Mazurowska / Shutterstock

Stare Miasto jest niewątpliwie najbardziej atrakcyjną częścią Dubrownika. Ponieważ ta część miasta jest niewielka, najlepiej zwiedzać ją na pieszo. Spacerując po romantycznych uliczkach miasta można zobaczyć najbardziej interesujące atrakcje turystyczne, a także poczuć mistyczną atmosferę unoszącą się nad starożytnymi murami miasta. Zapach aromatycznych ziół, biel suszącej się w domostwach pościeli, gwar miejscowych mieszkańców na wąskich, zatłoczonych uliczkach...aby zaznać tych wszystkich atrakcji, najlepiej jest wtopić się w tłum i dać się zabrać na niezapomnianą wycieczkę po zakamarkach miejskich ulic Dubrownika.

Całe zabytkowe centrum miasta jest otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, tworzącymi niesamowite wrażenie świetnie chronionej osady z zamierzchłych czasów. Do miasta można wjechać kilkoma bramami, nad którymi wznoszą się wspaniałe fortece. Jeśli ktoś przybywa pd strony nowoczesnego centrum miasta Dubrownik, może dostać się do Starego Miasta poprzez główną bramę Pile. Nad bramami górują dwie twierdze: Minčeta od północy i Bokar od południa. Twierdza Minčeta uważana jest za jedną z najpiękniejszych fortyfikacji na świecie. Jest ona zarazem bardzo dobrze rozpoznawalnym symbolem Dubrownika. Z jej szczytu mamy przepiękny widok na całe miasto. Natomiast twierdza Bokar została zbudowana w celu ochrony miasta przed niszczącym działaniem morza. Obecnie odbywają się w niej letnie festiwale miejskie.

Pile Gate - entrance in old town of Dubrovnik. Croatia.
'Pile Gate - entrance in old town of Dubrovnik. Croatia.' - Phant / Shutterstock

Przybywając do miasta przez bramy miejskie natkniemy się na przepiękną fontanną Onofrio, która jest ulubionym miejscem spotkań młodzieży. Jednak najpiękniejszym i najbardziej interesującym obiektem w tej części Starego Miasta jest zbudowany w późnym średniowieczu klasztor franciszkański. Jest on jednym z najwspanialszych i najbardziej spójnych przykładów architektury gotyckiej i romańskiej w Dubrowniku. W kościele klasztornym przez cały rok odbywają się różnego rodzaju koncerty.

Onofrio's Fountain is one of the ancient fountains of Dubrovnik, Croatia
'Onofrio's Fountain is one of the ancient fountains of Dubrovnik, Croatia' - Madrugada Verde / Shutterstock

Idąc dalej dotrzemy do Stradun - najpopularniejszej ulicy Dubrownika. Ponieważ przy Stradun znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, galerie, kawiarnie i restauracje, nigdy nie panuje tutaj cisza. Spacerując pośród tłumu można oglądać także wyczyny licznych artystów ulicznych.Na drugim końcu Stradun znajduje się przepiękny plac otoczony kilkoma bardzo ważnymi atrakcjami turystycznymi. Można tu zobaczyć katedrę miejską, kościół św. Błażeja, Pałac Sponza (miejskie archiwum), Pałac Rektorów, wieże zegarowe i kolumnę Orlando. Te przepiękne zabytki reprezentują architekturę późnego średniowiecza oraz wczesnego renesansu.

Dubrovnik - Croatia
'Dubrovnik - Croatia' - Wojtek Chmielewski / Shutterstock

Po zakończeniu takiej wycieczki, którą powinien odbyć każdy przybywający do Dubrownika, można się zatracić spacerując po wąskich i krętych uliczkach oraz zwiedzając pozostałe zabytki. W licznych muzeach i galeriach znajdują się wspaniałe eksponaty historyczne oraz dzieła sztuki nowożytnej.

Sponza Palace - histiric archive, Dubrovnik, Croatia.
'Sponza Palace - histiric archive, Dubrovnik, Croatia. ' - Phant / Shutterstock

Jeśli chcielibyśmy jednak zrobić sobie przerwę od lekcji sztuki i historii, możemy napawać się pięknymi widokami, poczuć unikalną atmosferę oraz obserwować tętno codziennego życia w mieście. Jeśli zmęczenie i głód dadzą o sobie znać, poprzez zapachy wydobywające się z licznych restauracji i tawern zostaniemy zaproszeni na wspaniałą kulinarną ucztę złożoną z lokalnych dań śródziemnomorskich.

Po zmroku Stare Miasto nie traci nic ze swojej uroku, a wręcz przeciwnie. Liczne musicale i przedstawienia teatralne na placach miejskich oraz różnorodne happeningi w lokalach sprawiają, życie miasta toczy się jeszcze długo po zachodzie słońca.