Wyspy Dubrownika

Wyspy Dubrownika
'Catholic monastery on island Lopud, near Dubrovnik, Croatia.' - Dubrownik
'Catholic monastery on island Lopud, near Dubrovnik, Croatia.' OPIS Zagreb / Shutterstock

Port w Dubrowniku jest otoczony wieloma wyspami, rafami i skałami, które w burzliwych czasach stały na straży linii brzegowej Dubrownika, chroniąc bogactwo i dobrobyt Republiki Raguzy przed piratami, jak również przed silnymi wiatrami wiejącymi od strony Morza Śródziemnego. Ochronne walory wysp doceniane są aż do dnia dzisiejszego, jednak obecnie miasto słynie przede wszystkim ze wspaniałych plaż, swego dziedzictwa kulturowego oraz spokojnego otoczenia. Wyspy Archipelagu Elafickiego to świetne miejsce na krótkie wycieczki dla wszystkich odwiedzających Dubrownik. Na wyspy można się dostać korzystając z regularnych rejsów.

Większość raf, skał i wysp w pobliżu Dubrownika należą do słynnego Archipelagu Elafickiego. Składa się one z pięciu głównych wysp, niezliczonych wysepek, skał i raf. Wyspy: Šipan, Lopud i Koločep są zamieszkiwane, natomiast na Jakljan i Olip nie ma stałych mieszkańców. Wyspy te opisywano w czasach starożytnego Rzymu i nazwano je na cześć populacji jeleni, które zamieszkiwały je w przeszłości (w języku greckim 'Elaphos' oznacza 'jeleń'). Ze względu na ich naturalne piękno Wyspy Elafickie są często wybierane jako odskocznia od miejskiego stylu życia. Znajdują się tutaj piękne plaże z czystą, lazurową wodą morską, a rosnące wokoło drzewa sosnowe wydzielają przyjemny zapach oraz zapewniają cień w gorące dni. Šipan jest największą i najliczniej zamieszkiwaną wyspą Archipelagu Elafickiego. Inne duże osady to Šipanska Luka i Suđurađ, które oddziela pokaźny kawałek ziemi. Wyspa jest miejscem docelowym krótkich wycieczek. Ponadto wyspa Šipan posiada bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe. Znajdują się tutaj liczne renesansowe domy letnie, fortyfikacje, kościoły i kaplice. Mieszkańcy wyspy Šipan słyną ze swej gościnności, więc możliwe jest, iż podczas zwiedzania zaoferują swoje usługi lub poczęstują smacznymi daniami oraz doskonałym winem z winnic Šipan.

Dubrovnik and Elaphiti Islands
'Dubrovnik and Elaphiti Islands ' - LianeM / Shutterstock

Lopud jest najlepiej prosperującą wyspą Archipelagu Elafickiego. Łódź odpływająca z Dubrownika przybija do osady o tej samej nazwie, co wyspa - Lopud. Nocleg można znaleźć w jednym z wielu prywatnych apartamentów lub w jednym z trzech znajdujących się tutaj hoteli. Wyspa Lopud słynie nie tylko ze wspaniałej piaszczystej plaży Šunj, ale także z bogatego dziedzictwa historycznego. Można tu zwiedzić liczne średniowieczne kościoły, wieże i mury obronne, obejrzeć letnie domy oraz podziwiać cenne zbiory sztuki z XV wieku, przechowywane w klasztorze Franciszkanów.

Elaphite Island of Sipan
'Elaphite Island of Sipan' - Attribution: colleen_elizabeth

Koločep jest najmniejszą z Wysp Elafickich zlokalizowaną najbliżej Dubrownika. W związku z tym jest też najczęściej odwiedzaną wyspą. Na wyspie rosną liczne sosny oraz drzewa oliwne i cytrusowe. Koločep jest często żartobliwie nazywany 'zieloną wyspą'. Dwie wioski znajdujące się na wyspie łączy kręta droga z licznymi przejawami architektury starożytnej i średniowiecznej. Piękne plaże i duży park sprawiają, że Koločep stanowi wymarzone miejsce letniego wypoczynku oraz cel krótkich wycieczek i enklawę z dala od miejskiego zgiełku.

 Lopud island (Croatia)
' Lopud island (Croatia)' - Krkr / Shutterstock

Niezamieszkana wyspa Lokrum znajduje się zaledwie 10 minut od portu Dubrownik. Chociaż Lokrum często odwiedzają turyści, owiana jest ona tajemnicą jako egzotyczny ląd wspominany w wielu legendach i opowieściach. Można tu zwiedzić średniowieczny kościół, który - jak głosi legenda - został zbudowany przez Ryszarda Lwie Serce, oraz piękny ogród botaniczny słynący z licznych sukulentów, kaktusów i eukaliptusów. Ponadto na wyspie Lokrum znajduje się rezerwat przyrody. Oprócz uroczych plaż, ciekawą atrakcją Lokrum jest słone jezioro, zwane też Morzem Martwym. Jest on połączone z otwartym morzem i można się w nim kąpać.

Rocky beach on Elaphites island Kolocep - Dubrovnik archipelago.
'Rocky beach on Elaphites island Kolocep - Dubrovnik archipelago.' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Lokrum Island - Dubrovnik, Croatia
'Lokrum Island - Dubrovnik, Croatia' - Aleksander Skakun / Shutterstock