Zaton - bezpieczna przystań przy bramach Dubrownika

Zaton
'Helicopter aerial shot of beautiful lagoon Zaton near Dubrovnik in Croatia.  Well known tourist destination.' - Dubrownik
'Helicopter aerial shot of beautiful lagoon Zaton near Dubrovnik in Croatia. Well known tourist destination.' OPIS Zagreb / Shutterstock

Zaton jest osadą położoną w malowniczej zatoce około 8 km na północ od Dubrownika. Osada składała się z dwóch wiosek: Zaton Veliki i Zaton Mali. Są one połączone długą na kilka kilometrów promenadą. Do wiosek można dojechać z Dubrownika autobusem, co zajmie około 20 minut. Dla osób poszukujących wytchnienia od zatłoczonych miejsc Zaton jest idealnym miejscem wypoczynku. Piękne krajobrazy z równie cudownymi plażami wzbogacone sosnami sprawiają, iż można zapomnieć choć przez chwilę o wszelkich troskach.

Zaton jest miejscem wakacyjnego odpoczynku od XV wieku, czyli od początków istnienia Republiki Raguzy. Niemal każda rodzina szlachecka z Dubrownika posiadała w Zaton dom letni. Chociaż dużą część tych renesansowych domów zniszczono w czasie serbskiej agresji, niektóre z nich zachowały się lub zostały odtworzone. Dziś są one ważnym elementem oferty turystycznej Zaton.

Zaton is a small historic town on the Adriatic coast in Croatia
'Zaton is a small historic town on the Adriatic coast in Croatia' - dvoevnore / Shutterstock

Podczas pobytu w Zaton polecamy odwiedzenie Vrelo, miejscowego źródełka z wodą pitną, która zasilała kiedyś stare młyny.

Mali Zaton to świetne miejsce dla osób poszukujących przygód oraz pragnących mieszkać w namiocie lub na kempingu. Jeśli jednak preferujesz bardziej komfortowe warunków zakwaterowania, w okolicy znajduje się kilka prywatnych apartamentów. W osadzie jest również kilka sklepów i małych restauracji, a także plaża publiczna.

Piękna promenada łączy Mali Zaton z Veliki Zaton, czyli mniejszą osadę z większą. Chociaż w okolicy nie ma dużych hoteli, zawsze można znaleźć nocleg w przytulnych apartamentach lub pokojach prywatnych. Przyjaźni i bardzo gościnni gospodarze chętnie udzielą kilku wskazówek dla przyjemnego spędzenia urlopu w Zaton. W Veliki Zaton znajdują się liczne sklepy, supermarket, piekarnia oraz kilka uroczych restauracji, w których można skosztować miejscowych specjałów oraz znakomitych win. Ponadto można tu znaleźć również kilka kawiarni, pocztę oraz agencję turystyczną. Dla osób lubiących spędzać czas za pan brat z naturą polecamy dobrze wyposażony camping samochodowy.
Hotele i apartamenty: Zaton