Peljesac - raj winnicowy niedaleko Dubrownika

Peljesac
'Helicopter aerial shoot of tourist destination Orebic on Peljesac peninsula, Croatia' - Dubrownik
'Helicopter aerial shoot of tourist destination Orebic on Peljesac peninsula, Croatia' OPIS Zagreb / Shutterstock

Peljesac jest drugim co do wielkości półwyspem w Chorwacji i położony jest na południu Morza Adriatyckiego, wzdłuż jego wybrzeża. Pelješac, otoczony przez liczne wyspy i wysepki, charakteryzuje łagodny klimat śródziemnomorski z piękną przyrodą i bogatym dziedzictwem kulturowym. Oprócz walorów turystycznych Pelješac słynie z wielu winnic, a co za tym idzie, z wysokiej jakości win, z których najbardziej znane to Dingač i Postup.

Bogata i ciekawa historia półwyspu Peljesac ma swoje początki w okresie neolitu i epoce kamienia łupanego. Na całym półwyspie występują liczne znaleziska z epoki kamienia. W późniejszych okresach epoki metalu Peljesac zamieszkiwały plemiona iliryjskie, stąd wpływ kultury greckiej, która stopniowo formowała specyficzną kulturę śródziemnomorską. Na półwyspie zachowało się kilka świątyń iliryjskich.

Croatian Beach, Beautiful Divna Bay On Peljesac Peninsula,
'Croatian Beach, Beautiful Divna Bay On Peljesac Peninsula, ' - Jenny Sturm / Shutterstock

Rzymianie dokonali najazdu na Pelješac w II wieku przed narodzeniem Chrystusa i utrzymali swoje panowanie aż do czasów średniowiecznych. W XIV wieku Peljesac stał się częścią Republiki Raguzy, wchodząc w epokę dobrobytu oraz znaczącego rozwoju gospodarczego i kulturowego. W tamtym czasie zbudowano miasto Ston, otaczając go murami obronnymi w celu zapewnienia ochrony dla wydobycia soli stanowiącej źródło dobrobytu i potęgi Dubrownika. Mury obronne o długości 5 km zachowały się aż do dnia dzisiejszego i są najdłuższym systemem obronnym tego typu w Europie. W kolejnych wiekach Peljesac podzielił losy Dubrownika. W XIX wieku przetrwał francuską i austriacką dominację, a w roku 1991 odparł serbską agresję.

W czasach nowożytnych Pelješac postrzegano głównie jako rejon rolniczy z żyznymi glebami odpowiednimi dla upraw roślin typowo śródziemnomorskich takich jak oliwki, winogrona i owoce cytrusowe. Obecność wspaniałych winnic i plantacji drzew oliwnych z wiecznie zielonymi lasami śródziemnomorskimi oraz krystalicznie czyste, lazurowe wody morskie i wspaniałe plaże dodają uroku temu półwyspowi. Peljesac należy do najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych regionu. Oprócz bogatej roślinności, na półwyspie można podziwiać wiele gatunków dzikich zwierząt, z których niektóre są endemitami.

Do Peljesac można łatwo dostać się zarówno z lotniska w Dubrowniku, jak w Splicie. Poruszanie się po półwyspie jest możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej. Przez cały rok funkcjonują połączenia promowe z Pelješac do Ploče, Korčuli i Mljet.

Na Półwyspie Peljesac nie ma hoteli, jednak istnieje możliwość noclegu w jednej z wielu kwater prywatnych znajdujących się w takich miejscowościach jak: Ston, Žuljana, Dingač i Lovište. Ceny noclegów wahają się od 10 do 15 Euro za dobę.

Klimat śródziemnomorski gwarantuje idealne warunki pogodowe podczas urlopu. Z tego też powodu najwięcej turystów przyjeżdża tu w porze letniej, aby skorzystać z ciepłej, słonecznej pogody, świeżego powietrza i krystalicznych wód morskich. Większość plaż na Peljesac jest pokryta żwirem lub piaskiem. Na każdym kroku wyczuwalna jest woń lasów sosnowych i aromatycznych ziół. Polecamy udać się na naturalnie urokliwe plaże Papratno, Vučine, Dingač i Mirce. Osoby poszukujące aktywnych form wypoczynku mają do wyboru pływanie, nurkowanie, podwodne wędkowanie, windsurfing, kite surfing, gry zespołowe, jazdę na rowerze, piesze wędrówki i alpinizm jaskiniowy.