Slano Dubrownik - perła ukryta w

Slano
'Village on coast of Slano lake in Montenegro near Niksic.' - Dubrownik
'Village on coast of Slano lake in Montenegro near Niksic.' Doin Oakenhelm / Shutterstock

Slano to mała osada położona w obrębie zatoki o tej samej nazwie. Ta bezpieczna przystań przez wiele stuleci chroniła ludność przed żywiołami lub niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Obecnie Slano opiera swoją gospodarkę głównie na turystyce, a także na rolnictwie (uprawa oliwek, tytoniu, winorośli, roślin aromatycznych) i rybołówstwie. Chociaż Slano jest położone 37 km na północ od Dubrownika, jest dobrze z nim skomunikowane dzięki regularnym liniom autobusowym.

W Slano można znaleźć liczne znaleziska archeologiczne co wskazujące na to, że miejscowość była zamieszkiwana od wczesnych czasów prehistorycznych. Na pobliskich wzgórzach znajdują się ruiny fortów i tumuli. Można też na nich znaleźć starożytne zabytki greckie i rzymskie. Na Wzgórzu Gradina znajduje się rzymskie castrum, a wczesnochrześcijańskie sarkofagi stanowią ekspozycję przed kościołem Franciszkanów. Jako siedziba Rektora, Slano stało się częścią Republiki Raguzy w XIV wieku. W pobliżu sądu rektora zachowały się letnie domy szlachty Dubrownika oraz najpotężniejszych rodów tamtych czasów. W ostatniej dekadzie XX wieku Slano poniosło ogromne straty i zostało zdewastowane podczas napaści serbskiej. Większość zniszczonych obiektów zostało już odnowionych i ponownie funkcjonują.

Church in Slano Croatia
'Church in Slano Croatia' - Jos Post / Shutterstock

Slano to świetne miejsce dla osób poszukujących spokoju podczas przerwy urlopowej. Liczne i różnorodne plaże, bogate zaplecze rekreacyjne oraz wyśmienita oferta gastronomiczna powodują, że Slano jest wymarzonym miejscem na spędzenie wakacji.

W Slano do dyspozycji jest jeden hotel - Admirał oraz wiele prywatnych obiektów noclegowych. Można przebierać spośród wielu rodzajów sportów wodnych i innych form wypoczynku takich jak: narciarstwo wodne, żeglarstwo i nurkowanie, jazda na rowerze oraz piesze wędrówki. Po wieczornej kolacji zapraszamy na romantyczny spacer wzdłuż wybrzeża. Osobom pragnących skosztować mistrzowsko przyrządzonych miejscowych potraw, gorąco polecamy odwiedzenie restauracji Kolarin i Grgurići, jak również tawerny Maestral.

Osoby przybywające do Slano prywatną lub wypożyczoną łodzią mogą tu skorzystać z dwóch dostępnych portów, w zależności od wielkości jachtu do wyboru są porty Banja Cove i Cape Gornji.
Hotele i apartamenty: Slano