Molunat - najbardziej na południe wysunięta dzielnica turystyczna Dubrownika

Molunat
'Molunat Croatia' - Dubrownik
'Molunat Croatia' - Attribution: Istria Travel

Molunat jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem turystynczym Chorwacji. Położony jest 20 km na południe od Cavtat w zatoce utworzonej przez półwysep Gora od Molunta. Jest to mała osada turystyczna i rybacka, idealnie nadająca się na spokojne rodzinne wczasy z dala od miasta. Można tutaj podziwiać naturalne piękno przyrody, piaszczyste plaże, lasy sosnowe oraz wspaniałe lazurowe morze. Wokoło wszechobecny jest aromat ziół śródziemnomorskich i owoców cytrusowych.

Nazwa Molunat pochodzi z języka greckiego i oznacza port, 'molos'. Fakt ten, oraz wiele znalezisk archeologicznych na tym obszarze potwierdza tezę, że Molunat był zamieszkany od czasów starożytnych. W XV wieku Molunat został częścią Republiki Raguzy. Pozostałości muru obronnego powstałego w tamtym okresie nadal wznoszą się od strony lądowej półwyspu Molunat.

Molunat jest idealnym miejscem dla turystów poszukujących aktywnych form wypoczynku takich jak nurkowanie, wędkowanie, żeglarstwo oraz jazda na rowerze górskim. Ponieważ w okolicy nie występują chłodne wiatry, sezon kąpielowy w Molunat zaczyna się już na początku maja, a woda w morzu jest ciepła aż do końca października.

Dziennie kursuje tutaj kilka linii autobusowych, które łączą Molunat z Dubrownikiem, Cavtat i lotniskiem Ćilipi. Mimo, że w tej okolicy nie ma żadnych hoteli, można łatwo znaleźć nocleg w jednym z wielu prywatnych apartamentów. Do dyspozycji jest również kemping samochodowy Monika zlokalizowany w naturalnym otoczeniu drzew sosnowych, w bliskiej odległości od morza i piaszczystych plaż, szczególnie polecanych do zabawy z dziećmi.

Chociaż Molunat jest niewielką i odosobnioną osadą, można się tu również świetnie bawić. Jest tutaj kilka barów, restauracji oraz sklep. Jednakże tylko dwie restauracje w Molunat wyróżniają się bogatą ofertą gastronomiczną praz dużym wyborem klasowych win.
Hotele i apartamenty: Molunat