Trsteno na północ od Dubrownika

Trsteno
'Small traditional harbor on the Adriatic sea coast, Trsteno, Croatia' - Dubrownik
'Small traditional harbor on the Adriatic sea coast, Trsteno, Croatia' Florin Stana / Shutterstock

Trsteno to niewielka nadmorska osada położona w odległości 20 km na północ od Dubrownika. Słynie z wyjątkowo pięknej przyrody oraz bogatej roślinności, którą można podziwiać także w ogrodzie botaniczym Arboretum.

Zgodnie z licznymi odkryciami archeologicznymi uważa się, że Trsteno, położone na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, powstało już w V wieku. Na początku XIV wieku osada stała się częścią Republiki Raguzy. Wielu członków szlachty Dubrownika było zauroczonych pięknem przyrody Trsteno i zaczęli oni budować tutaj swoje letnie domy. Największy i najbardziej znany dom został zbudowany przez rodzinę Gučetić-Gozze i zachował się do dnia dzisiejszego.

Arboretum Trsteno zostało założone przez Chorwacką Akademię Nauk w pierwszej połowie XX wieku. Arboretum jest jedynym istniejącym ogrodem botanicznym tego typu w całej Chorwacji. Obejmuje ono obszar około 24 hektarów, a w jego skład wchodzi park gotycko-renesansowy z piętnastowieczną letnią rezydencją oraz park neo-romantyczny założony w XIX wieku. Znajduje się tu również barokowa fontanna z posągiem rzymskiego boga Neptuna oraz nimf. W Arboretum rosną historyczne drzewa oliwne oraz wiecznie zielone drzewa typowe dla klimatu śródziemnomorskiego, jak również ponad 300 różnych egzotycznych roślin z całego świata. Najciekawszymi obiektami przyrody Arboretum są dwa azjatyckie platany. Wznoszą się one ponad Arboretum na wysokość 60 m i mają 5 metrów średnicy. Te giganty imponują starożytnym i nieco egzotycznym wyglądem i liczą już sobie ok. 500 lat.

Fountain in Trsteno Arboretum, Croatia
'Fountain in Trsteno Arboretum, Croatia' - Atelier_A / Shutterstock

Dojazd do Trsteno jest bardzo łatwy dzięki regularnym liniom autobusowym łączącym miasteczko z Dubrownikiem. Osoby zainteresowane ciszą i spokojem oraz pragnące uciec przed zgiełkiem miasta mogą skorzystać w Trsteno z wielu prywatnych kwater i miejsc noclegowych. Piękne i czyste plaże oraz lazurowe morze każdego sezonu przyciągają do Trsteno nowych turystów, jednak jest to spokojne miejsce urlopowe, szczególnie odwiedzane w okresie od początku wiosny do późnej jesieni.
Hotele i apartamenty: Trsteno