Loty do Dubrownika

Loty
'Dubrovnik017' - Dubrownik
'Dubrovnik017' - Attribution: Hiroyuki Nakano

Lotnisko w Dubrowniku jest bardzo dobrze skomunikowane z najważniejszymi miastami Chorwacji i Europy. Jest ono obecnie drugim, co do wielkości lotniskiem w Chorwacji, a zarazem najbardziej popularnym.

Chorwackie linie lotnicze Croatia Airline oferują regularne loty pomiędzy Dubrownikiem i innymi chorwackimi portami lotniczymi (Zagrzeb, Split, Pula itp.), a także bezpośrednie połączenia ze stolicami europejskimi takimi jak: Wiedeń, Rzym, Amsterdam, Frankfurt oraz z Tel Awiwem).

Wiele międzynarodowych linii lotniczych oferuje regularne połączenia z różnych stolic europejskich do Dubrownika. Przewoźnicy tacy jak Lufthansa, German Wings, British Airways, Austrian Airlines, oferują bezpośrednie regularne połączenia odpowiednio z Monachium, Kolonii, Londynu i z Wiednia.

Niektóre tanie linie lotnicze również oferują bezpośrednie loty do Dubrownika. Można na przykład zarezerwować bezpośredni lot z Berlina na pokładzie EasyJet, który obsługuje również loty do wielu turystycznych miejsc w południowej Europie takich jak Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, Ibiza na Balearach, Kefalonia, Kos, Korfu, Ateny i Kreta w Grecji, Izmir w Turcji, Lizbona w Hiszpanii, Korsyka we Francji i wiele innych. Osoby, które dokonają rezerwacji odpowiednio wcześnie, mogą wykupić bilet za kwotę ok. 40 Euro.

Większość europejskich miast znajduje się w zasięgu 2-3 godzin lotu z Dubrownika. Tak więc, jeśli np. ktoś podróżuje z Barcelony, Berlina lub Zurychu, może się spodziewać, że lot do Dubrownika potrwa około dwóch godzin, oczywiście pod warunkiem, że jest to lot bezpośredni. Do miast w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Hiszpanii dolecimy w około trzy godziny, natomiast lot bezpośredni do odległej Moskwy zajmie około pięć godzin.

Lotnisko Ćilipi położone jest 20 km od centrum Dubrownika. Można tutaj dojechać autobusem lub samochodem. Na lotnisko i z lotniska można także dojechać o każdej porze korzystając z taksówki. Opłaty za przejazd taksówką wahają się od 70 do 75 Euro, w zależności od odległości. Wypożyczalnie znajdujące się w terminalu lotniska oferują możliwość wypożyczenia samochodu. Ponadto istnieją dwie firmy autobusowe oferujące regularne kursy z i do miasta. Cena biletu autobusowego wynosi około 1,5 Euro.