Pogoda i klimat Dubrownika

Pogoda
'Gun turret on old city walls of Dubrovnik city (Croatia) with island Lokrum in background.' - Dubrownik
'Gun turret on old city walls of Dubrovnik city (Croatia) with island Lokrum in background.' Ivica Drusany / Shutterstock

Ponieważ Dubrownik położony jest w południowej części wybrzeża Adriatyku, charakteryzuje go łagodny klimat śródziemnomorski. Zimy są tu łagodne, a lato długie, ciepłe i wilgotne.

Ze względu na klimat korzystnie jest odwiedzić Dubrownik w czasie wiosny a jeszcze lepiej, w okresie letnim. W tych okresach w powietrzu można wyczuć unoszący się aromat ziół, wiecznie zielonych drzew oraz owoców cytrusowych, a bliskość wody morskiej zachęca do skorzystania z orzeźwiającej kąpieli.

Podczas pory letniej w Dubrowniku słońce świeci przez cały czas od świtu do zmierzchu. Dni pochmurne zdarzają się rzadko, a opady letnie są przejściowe. W ciągu roku jest ponad 250 dni słonecznych, a średnia roczna temperatura powietrza wynosi 17°C. Sierpień jest natomiast najbardziej upalnym miesiącem roku, ze średnią temperaturą powietrza 26°C, często jednak bywa dużo cieplej. Kąpiel w morzu w gorące dni z pewnością pozwoli na odpoczęcie od upałów. Średnia temperatura morza wynosi około 21 °C. Dzięki odpowiedniemu klimatowi sezon kąpielowy rozpoczyna się już w kwietniu i zwykle trwa do końca września, albo dłużej. Mistral to przyjemna bryza wiejąca często popołudniami wzdłuż linii brzegowej. Zwiastuje on ładną pogodę oraz przynosi orzeźwiające powietrze.

Większość ludzi przyjeżdża do Dubrownika wiosna i latem, jednak dzięki łagodnej zimie można go z powodzeniem odwiedzać przez cały rok. Jesień zaczyna się dosyć późno i charakteryzuje się pochmurną, deszczową pogodą. Listopad jest przeważnie najbardziej deszczowym miesiącem roku, ze średnią ilością opadów sięgającą 241,9 mm. W zimowych miesiącach jest więcej deszczu i wiatrów, ale temperatura powietrza rzadko spada poniżej zera. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem roku, ze średnią temperaturą 9°C. Bura i Jugo, charakterystyczne wiatry dalmatyńskie, wieją głównie w zimniejszej porze roku. Mimo, że mogą one być dość nieprzyjemne z powodu ich intensywności, warto doświadczyć różnych aspektów pogodowych Dalmacji.