Poza murami starożytnego miasta

Nowe miasto Dubrownik
'Panorama of Dubrovnik, Croatia' - Dubrownik
'Panorama of Dubrovnik, Croatia' Igor Plotnikov / Shutterstock

Podczas gdy starożytne opowieści i legendy ograniczają się tylko do murów Starego Miasta, architektura i infrastruktura nowożytnego Dubrownika, wykracza daleko poza ich granice. Dubrownik, miasto osłonięte przez imponujące wzgórze Srdj, jest obecnie centrum administracyjnym regionu Konalve, który zamieszkuje ok. 40 000 ludzi. Mimo, że turystyka jest najbardziej znaczącą branżą w gospodarce tego regionu, Dubrownik jest również centrum przemysłu stoczniowego i morskiego.

Port miasta w Gruž odgrywa ważną rolę w komunikacji z innymi ośrodkami wybrzeży Adriatyku i Morza Śródziemnego. Port jest przystosowany do przyjmowania statków rejsowych z całego świata, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki miasta. Poza zwykłymi liniami oferującymi rejsy promem, w porcie dostępne są również miejsca dla prywatnych jachtów.

W większości dzielnic miasta można znaleźć liczne prywatne kwatery noclegowe, piękne domy wakacyjne oraz luksusowe hotele. W Dubrowniku znajduje się najwięcej hoteli pięciogwiazdkowych, w porównaniu z innymi miastami Chorwacji. Najpopularniejsze z nich to: Excelsior, Hilton Imperial, Bellevue, Rixos Libertas oraz Radisson. Wszystkie wymienione hotele są położone blisko Starego Centrum, i poza wspaniałym widokiem na Archipelag Elaficki, mają również w swojej ofercie szeroki wachlarz usług i możliwości spędzania wolnego czasu.

Hotel with swimming pool in Dubrovnik on the Dalmatian coastline
'Hotel with swimming pool in Dubrovnik on the Dalmatian coastline' - paul prescott / Shutterstock

Pomimo, że większość hoteli znajduje się w bliskiej odległości od plaż publicznych, bardziej ekskluzywne kurorty posiadają swoje własne, doskonale utrzymane i wyposażone plaże, wraz z szerokim wachlarzem usług i udogodnień. Wszystkie plaże w obrębie hoteli oznaczone są Niebieską Flagą, najbardziej cenionym oznaczeniem międzynarodowym, wskazującym na wysoką czystość wody i bezpieczeństwo na plaży.

Zaledwie kilka kilometrów od murów obronnych Starego Miasta znajduje się piękna, a zarazem często zatłoczona Przystań ACI. Jest ona otwarta przez cały rok i może przyjąć ponad 350 statków, a także duże jachty (do 60 m długości). Promenada znajduje się przy ujściu rzeki Ombla i także oznaczona jest Niebieską Flagą. Uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych i najpiękniejszych przystani towarzystwa ACI na wybrzeżu adriatyckim.

Mimo, iż na Starym Mieście zlokalizowana jest większość zabytków o znaczeniu historycznym i kulturowym, nowoczesny Dubrownik znajdujący się poza murami Starego Miasta, również ma wiele do zaoferowania. Najbardziej imponuje twierdza Imperial znajdująca się na Wzgórzu Srđ. Góruje ona nad miastem od początku XVIII wieku. Została wzniesiona podczas francuskiej okupacji Dubrownika za panowania Napoleona. Dziś twierdza jest zabytkiem historycznym i znajduje się w niej muzeum wojny o niepodległość Chorwacji. Z twierdzy rozciąga się spektakularny widok na Riwierę Dubrownik.
Hotele i apartamenty: Nowe miasto Dubrownik