Mljet - Park Narodowy o niespotykanym pięknie, znajdujący się blisko Dubrownika

Mljet
'Aerial helicopter shoot of National park on island Mljet, village Pomena, Dubrovnik archipelago, Croatia. The oldest pine forest in Europe preserved.' - Dubrownik
'Aerial helicopter shoot of National park on island Mljet, village Pomena, Dubrovnik archipelago, Croatia. The oldest pine forest in Europe preserved.' OPIS Zagreb / Shutterstock

Mljet to jedna z największych, najbardziej zielonych i zdaniem wielu, najpiękniejszych wysp Chorwacji. Wyspa położona jest w bliskiej odległości od Dubrownika, półwyspu Pelješac oraz wyspy Korčula. Mljet jest jednym z najbardziej cenionych miejsc turystycznych Chorwacji. Przyjemny klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami i ciepłym latem sprawia, że wyspa Mljet to idealne miejsce na spędzenie urlopu. Niesamowite piękno przyrody, dziedzictwo kulturowe i historyczne, krystalicznie czysta woda morska, niezapomniane krajobrazy oraz bogactwo fauny i flory to tylko kilka powodów, dla których turyści tu często powracają.

Bogata, a zarazem burzliwa historia Mljet sięga czasów starożytnych. Historia wyspy owiana jest mistycznymi legendami, śmiałymi wyprawami i najazdami piratów przeplatającymi się z okresami dobrobytu i pokoju. Pierwszymi mieszkańcami wyspy były plemiona Iliryjskie. Podobno przybyły one z Półwyspu Pelješac około 4 000 lat temu. Plemiona, utrzymujące się z rolnictwa i rybołówstwa, stopniowo osiedlały się wzdłuż źródeł wody pitnej i żyły w prymitywnych warunkach. Podwodne odkrycia greckich amfor wskazują, że greccy marynarze chronili się na Mljet przed burzami i atakami piratów. W II wieku przed narodzeniem Chrystusa nad Mljet zapanowali Rzymianie. Z tamtych czasów po dziś dzień zachowało się kilka zabyków, m. in. willa gubernatora z solidnymi kolumnami obronnymi oraz starożytnymi wannami. Z tamtego okresu pochodzą również dwie bazyliki wczesnochrześcijańskie. W XII wieku Benedyktyni objęli władzę nad całą wyspą, wspierając rozwój rolnictwa oraz piśmienności wśród słowiańskiej ludności zamieszkującej wyspę. Benedyktyni zbudowali klasztor, który zachował się do dnia dzisiejszego. W XV wieku wyspa Mljet stała się częścią Republiki Raguzy i dzieli losy Dubrownika aż do dnia dzisiejszego.

St. Marija  monastery on litle island in national park Mljet, Croatia
'St. Marija monastery on litle island in national park Mljet, Croatia' - Aleksandar Todorovic / Shutterstock

Ze względu na niezwykłe dziedzictwo kulturowe i historyczne oraz niebiańską przyrodę w 1960 roku północno-zachodnią cześć wyspy ogłoszono mianem parku narodowego. Wzdłuż mocno nieregularnej linii brzegowej występują liczne jaskinie, urwiska, skały i wyspy, podczas gdy gęsty las sosnowy skrywa starożytne zabytki. Wyspę porasta kilka gatunków egzotycznych roślin. Ponadto żyją tutaj różne gatunki zwierząt, spośród których można wyróżnić mniszkę śródziemnomorską.

Jeden z najbardziej fascynujących krajobrazów na wyspie Mljet stanowią jeziora: Wielkie i Małe, połączone ze sobą wąskim kanałem. Na środku Wielkiego Jeziora znajduje się wyspa St. Mary z klasztorem benedyktyńskim z XII wieku. Można tu także znaleźć pozostałe, równie ciekawe atrakcje takie jak Jaskinia Ulyssesa, inne jeziora słonowodne i autochtoniczne oraz wiecznie zielone lasy. Słynny oceanograf Jacques Cousteau oznajmił, że woda morska wokół Mljet należy do najczystszych wód na świecie.

Aerial helicopter shoot of National park on island Mljet, Dubrovnik archipelago, Croatia. The oldest pine forest in Europe preserved.
'Aerial helicopter shoot of National park on island Mljet, Dubrovnik archipelago, Croatia. The oldest pine forest in Europe preserved.' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Do Mljet możemy łatwo się dostać za pomocą regularnie kursujących promów lub wodolotów z Dubrownika, Pelješac i innych portów dalmatyńskich. Po dotarciu na miejsce można skorzystać z autobusów kursujących do Parku Narodowego. Osoby, które chcą zostać tu na trochę dłużej, mogą zatrzymać się w jedynym na wyspie hotelu Odisej znajdującym się w małym porcie Pomena, a także w licznych prywatnych kwaterach lub na kempingu.

Podczas pobytu na Mljet można podziwiać niesamowite piękno przyrody oraz uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych. Oprócz pływania i nurkowania, osoby preferujące aktywne formy wypoczynku mają do wyboru piesze wędrówki, kolarstwo górskie, żeglowanie, wędkowanie i alpinizm jaskiniowy. Wieczorami zachęcamy skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej w restauracjach. Najbardziej wychwalana restauracja wyspy St. Mary znajduje się na środku Wielkiego Jeziora. Można tu skosztować lokalnych dań rybnych lub dziczyzny i co jest oczywiste, znakomitych win z winnic Mljet.