Cavtat - centrum regionu Konavle

Cavtat
'Helicopter aerial shoot of Cavtat. Well known tourist destination near Dubrovnik.' - Dubrownik
'Helicopter aerial shoot of Cavtat. Well known tourist destination near Dubrovnik.' OPIS Zagreb / Shutterstock

Cavtat to urokliwe miasto położone niecałe 20 km na południe od Dubrownika. Jest to główne miasto Konavle, najdalej na południe wysuniętego regionu Chorwacji. Bogate dziedzictwo historyczne, piękne widoki i szeroki zakres usług turystycznych to niewątpliwie zalety tego miasta. Cavtat jest bez wątpienia jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych regionu.

Liczne znaleziska archeologiczne, zachowane zabytki oraz dane historyczne wskazują na to, że Cavtat zostało założone przez starożytnych Greków. Podobno kolonia Epidauros została założona w IV wieku przed narodzeniem Chrystusa. W późniejszych, często burzliwych czasach pod panowaniem Rzymian miasto było ważnym ośrodkiem handlu i gospodarki morskiej. Rzymskie Epidaurum zostało zniszczone podczas najazdu barbarzyńców w VII wieku. Ten teren był zniszczony i niezamieszkiwany aż do czasów wczesnego średniowiecza. W XV wieku Cavtat stał się częścią Republiki Raguzy. Panował wtedy dobrobyt i nastąpiło odrodzenie architektoniczne miasta Cavtat. Zbudowano wtedy większość dobrze znanych dziś zabytków i pomników (klasztor franciszkański, Pałac Rektorów, lokalny kościół parafialny).

Helicopter aerial shoot of Cavtat. Well known tourist destination near Dubrovnik.
'Helicopter aerial shoot of Cavtat. Well known tourist destination near Dubrovnik.' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Do miasteczka Cavtat można łatwo się dostać z lotniska Ćilipi, korzystająć z taksówki, wynajętego samochodu lub linii autobusowej. W Cavtat znajduje się kilka hoteli i kwater prywatnych. W zależności od preferencji gości można znaleźć zakwaterowanie w luksusowym hotelu pięciogwiazdkowym Croatia lub delektować się bardziej kameralną atmosferą w rodzinnym hotelu Villa Pattiera mieszczącym się w historycznym centrum Cavtat.

Cavtat to niewielkie miasto, jednakże ma sporo do zaoferowania. Turyści poszukujący skarbów kultury Cavtat nie powinni być zawiedzeni. Znajduje się tu kilka muzeów i galerii, a jednym z najbardziej interesujących obiektów jest Dom Vlaho Bukovaca, bardzo znanego chorwackiego malarza. Ze względu na swoje bogactwo przyrody region posiada ogromny potencjał w agroturystyce. Istnieje możliwość pobytu w wiejskich gospodarstwach domowych, co jest znakomitym sposobem na odpoczynek od zgiełku miasta, hałasu i codzienności.

Old church in Cavtat, small town near Dubrovnik, Croatia
'Old church in Cavtat, small town near Dubrovnik, Croatia' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Z łatwością można tu znaleźć świetne restauracje z bogatą ofertą gastronomiczną oraz wykwintne lokalne wina z regionu Konavle. Ponadto zachodząc do licznych lokalnych tawern takich jak Dalmatino czy Kolona, można delektować się smacznymi daniami kuchni śródziemnomorskiej.

Bogactwo pięknych plaż to główny powód, dla którego Cavtat jest tak popularny wśród turystów. Krystalicznie czyste wody morskie pomogą wypocząć w gorące letnie dni. Ponadto do wyboru są tu aktywne formy wypoczynku takie jak: nurkowanie, fotografowanie podwodne, surfing, skutery wodne, żeglarstwo i wędkowanie.

Chociaż Cavtat to niewielkie miasto, nie sposób się w nim nudzić. Do wyboru mamy wiele wydarzeń kulturalnych. Przez ostatnie kilka lat Cavtat było gospodarzem festiwalu filmowego Libertas, kilku festiwali muzycznych i teatralnych oraz karnawału letniego odbywającego się w ostatni weekend lipca.
Hotele i apartamenty: Cavtat