Korcula - urocze odosobnienie blisko Dubrownika

Korcula
'Korcula island and the city, Croatia' - Dubrownik
'Korcula island and the city, Croatia' Fedor Selivanov / Shutterstock

Korcula jest jedną z największych wysp Chorwacji i położona jest naprzeciwko Półwyspu Pelješac. Odcięta od miejskiego zgiełku z odpowiednią dawką rozrywki i usług turystycznych, Korcula zawsze była uważana za jedną z najbardziej popularnych letnich miejscowości wypoczynkowych w Chorwacji.

Łagodny klimat śródziemnomorski, piękno środowiska naturalnego bogatego w lasy sosnowe, obecność winnic i dziewiczych plaż z czystym, lazurowym morzem, bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne sprawiają, że Korčula jest znakomitym miejscem do wypoczynku. Wspaniałe jedzenie, doskonałe wina, luksusowe zakwaterowanie i bogata oferta usług zaspokoją z pewnością nawet najbardziej wymagające osoby.

Korcula jest wyspą o bogatej i długiej historii. Obecność znalezisk archeologicznych wskazuje, że niektóre części wyspy były zamieszkane już w epoce kamienia łupanego. Wszystkie plemiona i starożytne cywilizacje pojawiły się w Dalmacji w czasach starożytnych i pozostawiły po sobie trwały ślad w wielu osadach Korčuli. Na tej wyspie zachowały się pozostałości starożytnej kultury greckiej, rzymskiej, iliryjskiej oraz słowiańskiej. W XIV wieku Korcula stała się częścią Republiki Raguzy i od tamtego czasu łączy ją wspólna historia z Dubrownikiem oraz całym otaczającym regionem.

ruins of Marco Polo's house. Korcula. Croatia.
'ruins of Marco Polo's house. Korcula. Croatia.' - Phant / Shutterstock

Na Korculi znajduje się kilka osad, z których największe i najczęściej odwiedzane to: Miasto Korcula, Vela Luka, Blato i Lumbarda.

Miasto Korcula, ze swoją bogatą historią i dziedzictwem kulturowym, jest centrum administracyjnym wyspy. Jednym z najbardziej interesujących zabytków Starego Miasta jest trzynastowieczny mur otaczający miasto. Warto tutaj również obejrzeć budynki zbudowane w różnych okresach historycznych. W lipcu w Korculi można zobaczyć pokazy Moreški - fascynującego, romantycznego tańca z szablami, wykonywanego od XV wieku. Korcula jest jednak najbardziej znana jako domniemane miejsce narodzin Marco Polo. Znajduje się tu dom z nazwiskiem tego znanego podróżnika, a muzeum Marco Polo jest miejscem wartym zwiedzenia.

Town Korcula at Croatia - architecture background
'Town Korcula at Croatia - architecture background' - Tatiana Popova / Shutterstock

Vela Luka jest portem położonym w podłużnej zatoce. Słynie on z bogatych zbiorów archeologicznych pochodzących z epoki kamienia łupanego oraz pięknych plaż żwirowych.

bay in Vela Luka, Korcula. Croatia.
'bay in Vela Luka, Korcula. Croatia.' - Phant / Shutterstock

Blato to miejscowość położona na środku wyspy, natomiast Lumbarda znajduje się zaledwie 6 km od Korčuli. Podczas zwiedzania tych osad można podziwiać piękną architekturę sakralną. Plaże natomiast wzbogaca naturalne piękno oraz czyste woda morska.

Blato village panorama with church on top of the hill- Korcula island, Croatia
'Blato village panorama with church on top of the hill- Korcula island, Croatia' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Wyspa Korcula jest dobrze skomunikowana ze wszystkimi okolicznymi portami. Pomiędzy wyspą a Dubrownikiem, Splitem i Pelješac regularnie kursują promy. W każdej z osad istnieje wiele możliwości zakwaterowania. Do wyboru są liczne luksusowe hotele i prywatne apartamenty, więc każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od indywidualnych preferencji.

Po wypoczynku na słonecznej plaży warto udać się wieczorem na spacer oraz skorzystać z bogatej oferty kulinarnej wyspy. Koniecznie trzeba spróbować dań rybnych oraz win z winnic Korculi i Pelješac w lokalnych restauracjach i tawernach. Ponadto do wyboru jest wiele barów koktajlowych, z których szczególnie polecamy nieco osobliwy, ale gwarantujący świetną zabawę bar Massimo.
Hotele i apartamenty: Korcula