Plaże Dubrownika

Plaże
'Sunny beach on Eastern side of the old town of Dubrovnik, Croatia' - Dubrownik
'Sunny beach on Eastern side of the old town of Dubrovnik, Croatia' Florin Stana / Shutterstock

Dubrownik zlokalizowany jest u wybrzeży Morza Adriatyckiego, które jest jednym z najczystszych mórz na świecie. Mówi się, że Adriatyk jest najbardziej lazurowym punktem na Ziemi z perspektywy kosmosu. Niesamowicie naturalne piękno i niezliczone plaże są głównymi zaletami Dubrownika, dzięki czemu stanowi on atrakcyjne miejsce wypoczynku dla turystów z całego świata.

Na większości plaż w Dubrowniku można poczuć zapach aromatycznych ziół, a otaczające je lasy sosnowe oferują przyjemny cień, dając wytchnienie plażowiczom i osobom uprawiającym letnie sporty.

Dubrownik jest jednym z pięciu najbardziej atrakcyjnych kierunków turystycznych na adriatyckim wybrzeżu i charakteryzuje się przepięknymi plażami. Przeważają plaże kamieniste, jednak można również znaleźć tutaj kilka plaż piaszczystych, szczególnie polecanych na urlop z dziećmi w celu zapewnienia im bezpieczniej zabawy. Osoby ceniące sobie prywatność znajdą tutaj piękne, osłonięte kamieniami zatoczki, wręcz idealne na romantyczne spędzanie czasu. Na wszystkie plaże można łatwo dostać się na piechotę, samochodem lub przy pomocy łodzi.

Plaża Copacabana jest jednym z najlepszych miejsc Dubrownika na rodzinne wakacje. Znajduje się ona na Półwyspie Lapad. Podczas sezonu letniego można tutaj uprawiać liczne sporty plażowe i wodne. Na plaży występują drobne kamyki. Ponadto zamontowane są tu specjalne windy zapewniające łatwy dostęp do morza. Dzięki temu oraz innym ułatwieniom mogą z niej korzystać również osoby niepełnosprawne.

Lapad beach
'Lapad beach' - Attribution: Jenni Douglas

Plaża Banje znajduje się niedaleko murów Starego Miasta, dzięki czemu można zachwycać się pięknym widokiem na miejskie fortyfikacje. Na tej, pokrytej żwirem plaży istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych, m.in. plażowej piłki ręcznej lub wodnej.

Plaża Buže znajduje się na skałach u podnóża murów miejskich. Z plaży jest piękny widok na morze, a ponadto dostępny jest bar zapewniający dobrą zabawę do późnych godzin nocnych.

Busy Rocks
'Busy Rocks' - Attribution: Kevin Botto

Plaża Św. Jakuba uważana jest przez wielu za jedną z najpiękniejszych plaż w Dubrowniku. Znajduje się ona blisko centrum miasta w małej zatoczce pokrytej żwirem. Poza kąpielami w krystalicznie czystym morzu można również skorzystać z nart wodnych oraz kajaków.

Plaża Šunj jest piękną plażą piaszczystą znajdującą się na wyspie Lopud, 40 minut łodzią od Dubrownika. Położona jest w spokojnej zatoczce i stanowi miejsce świetnej zabawy dla całej rodziny.

Fishes at Sunj Beach, Lopud Island
'Fishes at Sunj Beach, Lopud Island' - Attribution: Judith Doyle

Lokrum jest małą wyspą położoną w pobliżu Starego Miasta. Znajdują się na niej romantyczne plaże i piękne zatoczki otoczone pachnącymi sosnami gwarantującymi przyjemny cień. Na wyspie Lokrum można również zwiedzić klasztor benedyktyński oraz ogród botaniczny.

Lokrum Island and nature park near Dubrovnik, Croatia
'Lokrum Island and nature park near Dubrovnik, Croatia' - OPIS Zagreb / Shutterstock

Plaża Cava częściowo przeznaczona jest dla naturystów. Jest to plaża piaskowo-żwirowa. Woda morska jest tutaj bardzo czysta. Z plaży rozciąga się piękny widok na Archipelag Elaficki.

Jest czymś zupełnie oczywistym, że plaże Morza Adriatyckiego oraz znajdującego się po południowej stronie Morza Jońskiego, wraz ze słynnymi plażami Leukady, Zakintos i Kefalonii, zajmują czołowe miejsca w konkursach na najlepsze plaże w Europie oraz na świecie. Nawet turyści, którzy preferują kąpiele w basenie mogą zmienić swoje upodobania po odwiedzeniu tych przepięknych miejsc!